You are here: Home » Football » Western Montana 2013 all-conference football teams

Western Montana 2013 all-conference football teams

The following is a full list of Montana all-conference football teams within the Missoulian’s coverage area. The lists will be updated as new information is provided.

All-state teams are also be posted elsewhere on this website:

Western AA

All-Conference

First Team Offense

MVP – Evan Epperly, sr., Glacier

QB – Troy Arntson, sr., Helena; Brady McChesney, jr., Glacier

RB – Noah James, sr., Glacier; Bliss Collins, sr., Capital; Cooper Lanier, sr., Helena

FB – Tristan Shea, sr., Capital; Jaydn Wilson, sr., Sentinel

WR – Evan Epperly, sr., Glacier; Logan Jones, jr., Glacier; Alex Mustard, sr., Big Sky

TE – Tyler Richtmyer, sr,. Sentinel; Grath Grimsrud, sr.

OT – Kolby Tamol, sr., Capital; Matt Bachmeier, sr., Helena; Zach Dennehy, sr., Glacier

OG – Dillon Koffman, sr., Capital; Cody Nelson, sr., Glacier

C – Hunter Kauffman, jr., Glacier

K – Tevin Thompson, sr., Helena; Kyle Nickol, sr., Capital

Long Snapper – Tyler Sanders, sr., Capital

Kick Retruner – Logan Jones, jr., Glacier

Punt Returner – Evan Epperly, sr., Glacier

Second Team Offense

QB – Kade Paffhausen, jr., Sentinel

RB – COrey Diaz, jr., Big Sky

FB – Nic Amestoy, sr., Helena

WR – Austin Violette, sr., Sentinel; Justin Smith, sr., Sentinel; Lane Kokoruda, jr., Helena; Kyle Harrington, sr., Capital

TE – Garth Grimsrud, sr., Helena

OT – James Foote, sr., Big Sky; Ryan Nagel, sr., Sentinel; Truman Pisk, jr., Glacier; Adam Bradley, sr., Flathead

OG – Jammer Halverson, sr., Helena; Robell Bassett, sr., Big Sky; Jarred Kvamme, sr., Capital; Kyle Douglass, sr., Sentinel

C – Jesse Seliskar, sr., Helena; Matt Murphy, jr., Big Sky

K – Gabe Peppenger, so., Sentinel

Long Snaper – Levi Brenneman, jr., Flathead

Kick Retruner – Austin Violette, sr., Sentinel

Punt Returner – Kyle Cochran, sr., Helena

Honorable Mention Offense

QB – Easton Johnson, jr., Flathead; Jesson Preston, sr., Big Sky; Kelley Larson, sr., Capital

RB – Logan Ganieany, sr., Sentinel

FB – Michael Banna, so., Big Sky

WR – CHris Laporte, sr., Sentinel; Sam McCamley, jr., Glacier; Alex Croymans, jr., Flathead; Dylan Thomas, sr., Flathead; Hunter Mahlum, sr., Hellgate

TE – Kole Swartz, sr., Hellgate; Kagen Khameneh, sr., Sentinel; Colin Bingham, jr., Big Sky

OT – Kellen Maharg, sr., Capital

OG – Axel Bladholm, sr., Flathead; Harrison Kauffman, jr., Glacier

C – Mitch Stivers, sr., Flathead

K – Brandon Purdy, jr., Glacier

Kick Retruner – Evan Epperly, sr., Glacier

Punt Returner – Daniel Van Dyke, sr., Capital

First Team Defense

MVP – Josh Hill, jr,. Glacier

DE – AJ Robinson, sr., Glacier; Kole Swartz, sr., Hellgate; Ryan Nagel, sr., Sentinel.

DT – James Foote, sr., Big Sky; Tyler Sanders, sr., Capital; Jammer Halverson, sr., Helena

ILB –Kellen Maharg, sr., Capital; Nic Amestoy, sr., Helena; Todd Ogden, sr., Glacier

OLB – Josh Hill, jr., Glacier; Isaiah Cech, jr., Helena

CB – Evan Epperly, sr., Glacier; Daniel Van Dyke, sr., Capital; Kyle Cochran, sr., Helena

S – McBride Galt, sr., Helena; Orie Mann, sr., Glacier; Tucker Rauthe, jr., Glacier

P – Todd Ogden, sr., Glacier

Special Teams – Josh Hill, jr., Glacier

Second Team Defense

DE – Trevor Frandsen, jr., Big Sky; Nick Argento, jr., Capital; Chase Benson, so., Helena

DT – Jadyn Wilson, sr., Sentinel; Brendan Windauer, sr., Glacier; Axel Bladholm, sr., Flathead

ILB –Caleb McCracken, sr., Flathead; Zach Bauer, sr., Hellgate; Jason Riekena, sr., Big Sky

OLB – Seamus Lucostic, so., Big Sky; Walker Cozzie, jr., Capital; Tyler RIchtmyer, sr., Sentinel

CB – Bennett Chelini, sr., Big Sky; Austin Violette, sr., Sentinel

S – Jess Beaman, jr., Flathead; Hunter Mahlum, sr., Hellgate; Justin Smith, sr., Sentinel

P – Caleb McCracken sr., Flathead

Special Teams – Jess Beaman, jr., Flathead

Honorable Mention Defense

DE – Austin Foucher, sr., Glacier; Connor Mayberry, sr., Flathead

DT – Charles Calobeer, jr., Glacier; Marshall Peterson, jr., Helena

ILB –Cy Steele, jr., Sentinel

OLB – Riley Linsted, sr., Sentinel; Dalton Meredith, sr., Glacier

CB – Cain Boschee, jr., Glacier; Jackson King, jr., Sentinel

S – Colton Wiley, sr., Flathead; Brock Shaide, jr., Big Sky; Lawrence Lesofski, sr., Capital

P – Sean Mulcahy, jr., Capital

Special Teams – Logan Nooney, sr., Big Sky; Dylan Kreskge, jr., Helena

 

Northwestern A

Co-Offensive MVP – Jared Trinastich, sr., Columbia Falls; Zach Darling, sr., Columbia Falls.

Co-Defensive MVP – Dave Rizzollo, sr., Whitefish; Ike Schweikert, jr., Columbia Falls.

All-Conference

First Team Offense

C – Blake Arneson, so., Columbia Falls.

OG – Garrett White, jr., Columbia Falls; Wyatt Jenson, sr., Polson.

OT – Jacob Dilworth, jr., Frenchtown; Gage Smith, sr., Whitefish.

TE – Jordan Moe, sr., Frenchtown.

Slot – Ty Morgan, jr., Columbia Falls; Sean Foley, sr., Whitefish.

WR – Alex Presnell, sr., Columbia Falls; Cedrick Smith, sr., Polson.

FB – Brady Hislop, sr., Polson.

RB – Zach Darling, sr., Columbia Falls; Cody Lemmons, sr., Frenchtown.

QB – Jared Trinastich, sr., Columbia Falls.

K – Brady Hislop, sr., Polson.

P –Brady Hislop, sr., Polson.

RET – Sean Foley, sr., Whitefish.

Second Team Offense

C – Nick Marquardt, so., Polson.

OG – Kevin Hodges, sr., Frenchtown; Andrew Burgess, jr., Columbia Falls.

OT – Connor Tuell, sr., Columbia Falls; Morgan Totzauer, jr., Columbia Falls.

TE – Dylan McCrumb, sr., Polson.

Slot – Josiah Osborne, sr., Columbia Falls.

WR – Trevor Houston, jr., Columbia Falls; Nakia Alexander, sr., Columbia Falls.

FB – Calub Thilmony, sr., Whitefish.

RB – Gus Butler, jr., Frenchtown.

QB – Luke May, so., Whitefish; Andrew Weltz, sr., Polson.

Honorable Mention Offense

C – Chaffin Ross, so., Whitefish.

OG – Aaron Torrgerson, sr., Whitefish; Tarasik Krisanov, sr., Frenchtown.

OT – Brady Harwood, sr., Whitefish.

TE – Josh Bowers, sr., Libby.

Slot – none.

WR – Doug Womack, sr., Frenchtown; Tanner Wilson, fr., Polson.

FB – none.

RB – none.

QB – Jared Winslow, sr., Libby.

First Team Defense

DE – Mark Hader, sr., Columbia Falls; Doug Womack, sr., Frenchtown.

DT – Kevin Hodges, sr., Frenchtown; Spencer Ross, jr., Columbia Falls.

OLB –Colton Gove, jr., Columbia Falls; Brady Hislop, sr., Polson.

ILB – Ike Schweikert, jr., Columbia Falls; Calub Thilmony, sr., Whitefish.

S – Josiah Osbourne, sr., Columbia Falls; Jared Winslow, sr., Libby; Cedrick Smith, sr., Polson.

CB – Dave Rizzollo, sr., Whitefish; Alex Presnell, sr., Columbia Falls; Sean Foley, sr., Whitefish.

Second Team Defense

DE – Brady Harwood, sr., Whitefish; Bobby Erbaugh, sr., Frenchtown.

DT – Wyatt Jenson, sr., Polson.

OLB – Jordan Moe, sr., Frenchtown; Justice McManus, jr., Columbia Falls; Jack Streibich, jr., Whitefish.

ILB – Jacob Dilworth, jr., Frenchtown; Gage Smith, sr., Whitefish; Connor Bowman, jr., Columbia Falls.

S – Trevor Houston, jr., Columbia Falls; Walter Holliday, jr., Whitefish.

CB – Ty Morgan, jr., Columbia Falls; Cody Lemmons, sr., Frenchtown.

Honorable Mention Defense

DE – Dalton Brown, jr., Libby; Kody Pletcher, sr., Columbia Falls.

DT – Tarasik Krisanov, sr., Libby.

OLB – Chris Park, jr., Whitefish; Skyler Higareda, sr., Libby.

ILB – Joe Gallatin, jr., Polson; Matthew Rensvold, fr., Polson.

S – Brian Fauntleroy, so., Whitefish.

CB – Hudson Smith, so., Polson

 

Southwestern A

All-Conference

First Team Offense

C – Donovan Hucke, sr., Dillon; Zack Brown, jr., Hamilton.

OG – Carson King, sr., Dillon; Connor Schulte, sr., Butte Central; James McCormick, jr., Hamilton.

OT – Marcus Ferriter, jr., Butte Central; Bryce Wigert, sr., Anaconda.

TE – Troy Scott, sr., Dillon; Connor McGree, sr., Butte Central.

WR –Kris Cleveland, sr., Hamilton; Teague Blome, sr., Hamilton; Kale Guldseth, sr., Butte Central.

FB – Colton Reibe, sr., Dillon; Dylan Flack, jr., Anaconda.

RB – Wyatt Kingston, sr., Butte Central; Ethan Reich, sr., Anaconda.

QB – J.D. Ferris, jr., Dillon; Josh Bauder, sr., Hamilton; Danny Peoples, jr., Butte Central.

K – Danny Peoples, jr., Butte Central; Karill Apedaile, jr., Hamilton.

P – Brandon Fode, sr., Anaconda.

Second Team Offense

C – Liam Doran, jr., Butte Central.

OG – none.

OT – Eathan Tatarka, sr., Dillon; Sam Burdette, jr., Corvallis.

TE – M.J. Simkins, sr,. Dillon; Zach Gavlak, sr., Stevensville.

WR – Mick Paffhausen, sr., Dillon; Abe Westfall, sr., Hamilton.

FB – Kyle Behner, sr., Stevensville.

RB – Gunnar Fairbrother, jr., Corvallis.

QB – none.

K – none.

P – Ed Ryan, jr., Corvallis.

Honorable Mention Offense

C – Bobby Orrino, jr., Anaconda.

OG – Seamus Tweedy, sr,. Anaconda; Brant Ahlborn, sr., Butte Central; Ronny Jessop, so., Corvallis.

OT – Dylan Myhre, jr., Hamilton, Michael Monaco, jr., Anaconda.

TE – Tieson Lewis, jr., Corvallis; Austin Ray, jr., Corvallis.

WR – Chance Kluesner, sr., Dillon; Taylor Sylvester, jr., Corvallis; Chris Lords, sr., Stevensville; Dalton Sessions, jr., Butte Central; Chad Peterson, jr., Butte Central; Kelley Krumm, sr., Anaconda.

FB – Chaney Waldo, sr., Corvallis.

RB – Adam Smith, sr., Hamilton.

QB – Jared Schultz, sr., Stevensville; Jayce Gilder, jr., Corvallis; Cory Stanberry, sr., Anaconda.

K – none.

P – Zach Gavlak, sr., Stevensville.

First Team Defense

DE – Zach Gavlak, sr., Stevensville; Marcus Ferriter, jr., Butte Central; Connor McGree, sr., Butte Central.

DT – Donovan Hucke, sr., Dillon; Christian Coiner, sr., Dillon; Bryce Wigert, sr., Anaconda.

OLB – Troy Scott, sr., Dillon; Gabe Chilson, sr., Dillon; Matt Turley, sr., Hamilton.

ILB – Carson King, sr., Dillon; Kamen Richards, jr., Butte Central; Ethan Reich, sr., Anaconda.

SS – Mick Paffhausen, sr., Dillon; Wyatt Kingston, sr., Butte Central.

FS – Kelley Krumm, sr., Anaconda; Teague Blome, sr., Hamilton.

CB – M.J. Simkins, sr., Dillon; Chris Lords, sr., Stevensville; Kale Guldseth, sr., Butte Central.

RET – Kale Guldseth, sr., Butte Central; Chris Lords, sr., Stevensville.

Second Team Defense

DE – James McCormick, jr., Hamilton; Mason Mavrinac, sr., Anaconda.

DL – Liam Doran, jr., Butte Central; Kyle Harrington, so., Butte Central.

OLB – Sam Burdette, jr., Corvallis; Chad Peterson, jr., Butte Central.

ILB – Dylan Flack, jr., Anaconda; Parker Tezak, jr., Dillon.

SS – Bo Zeiler, so., Stevensville.

FS – none.

CB – Kris Cleveland, sr., Hamilton; Austin Ray, so., Corvallis; Dalton Sessions, jr., Butte Central.

RET – Kyle Harrington, so., Butte Central.

Honorable Mention Defense

DE – Dylan Myhre, jr., Hamilton.

DT –Philip Whitney, jr., Hamilton; Zach Brown, jr., Hamilton; Jayce Gilder, jr., Corvallis.

OLB – Kyle Schulte, so., Butte Central; Chaney Waldo, sr., Corvallis.

ILB – Kyle Behner, sr., Stevensville; Alex Draper, so., Hamilton.

SS – Hunter Humphrey, so., Corvallis.

FS – Cal Hollow, so., Butte Central.

CB – Connor Cox, sr., Dillon; Drew Conrady, jr., Anaconda; Cory Stanberry, sr., Anaconda; John Diepstraten, so., Stevensville; Ethan Blume, jr., Anaconda.

 

District 6-B

All-Conference

First Team Offense

C – Jake McElroy, sr., Loyola.

OG – Cole Gerhardt, jr., Ronan; Keenan Hendricksen, sr., Florence; Levi Becker, sr., Deer Lodge.

OT – Jared Geer, sr., Loyola; Justin Marshall, sr., Deer Lodge.

TE – Patrick Kosena, sr., Loyola; Ron Cullis, sr., Ronan.

WR – Danner Linhart, jr., Loyola; Tristen Clark, sr., Deer Lodge; Bryce Cullen, jr., Ronan; Zach Hollenback, sr., Loyola; Jake Simpson, jr., Deer Lodge.

FB – Lucas Gerhardt, sr., Ronan; Marty Pigeon, jr., Loyola.

RB – Raymond Matt, jr., St. Ignatius; Tony Madsen, sr., Loyola; Clay Applegate, sr., Deer Lodge.

QB – Matt McHugh, sr., Loyola; Ethan Johnston, jr., Deer Lodge; Connor Benn, sr., Ronan.

P – Eric Williams, sr., Loyola.

K – Eric Williams, sr., Loyola; Mikkel Kvist, jr., St. Ignatius.

Second Team Offense

C – Tyler Anderson, sr., Ronan.

OG – Emilio Bravo, so., St. Ignatius; Will Medeiros, jr., Loyola.

OT – Jack Ward, sr., Loyola.

TE – Andrew Pierson, jr., Deer Lodge.

WR – Bryce Cobbs, sr., Florence; Forestt Cooper, sr., Loyola; Cole Snyder, jr., Ronan; Jarred Brown, sr., St. Ignatius.

FB – Dylan Roselles, sr., Deer Lodge.

RB – none.

QB – Nick Durglo, so., St. Ignatius.

P – Raymond Matt, jr., St. Ignatius; Ethan Johnston, jr., Deer Lodge; Lucas Gerhardt, sr., Ronan.

K – Lukas Bucholtz, jr., Deer Lodge; Lucas Gerhardt, sr., Ronan.

Honorable Mention Offense

C – none.

OG – Lauren Christopher, jr., Ronan; Kenny Tripp, jr., Loyola; Parker Dippold, so., Deer Lodge; Try Lohman, jr., Florence; Tyler Spidel, so., St. Ignatius.

OT – Peter Matt, fr., St. Ignatius; Sam Bixby, sr., Ronan; Andy Clary, jr., Ronan; Blake Erickson, jr., Deer Lodge; Bridger Dragoo, fr., Florence.

TE – Kody Randles, jr., Florence; Billy von Holtum, So., St. Ignatius.

WR – none.

FB – none.

RB – Austin Hakes, jr., Ronan.

QB – Brady Pickering, sr., Florence.

P – none.

K – none.

First Team Defense

DE – Cole Gerhardt, jr., Ronan; Jared Geer, sr., Loyola; Mitchel Odden, so., Deer Lodge.

DL – Tyler Spidel, so., St. Ignatius; Levi Becker, sr., Deer Lodge; Justin Marshall, sr., Deer Lodge.

NG – Lucas Gerhardt, sr., Ronan; Jake McElroy, sr., Loyola.

OLB – Raymond Matt, jr., St. Ignatius; Tony Madsen, sr., Loyola; Clay Applegate, sr., Deer Lodge.

ILB – Ron Cullis, sr., Ronan; Andrew Pierson, jr., Deer Lodge; Keenan Hendricksen, sr., Florence.

SS – Tristen Clark, sr., Deer Lodge; Bryce Cullen, jr., Ronan; Tommy Tirrell, jr., Loyola.

FS – Ethan Johnston, jr., Deer Lodge; Matt McHugh, sr., Loyola.

CB – Connor Benn, sr., Ronan; Zach Hollenback, sr., Loyola; Danner Linhart, jr., Loyola.

RET – Cole Snyder, jr., Ronan; Zach Hollenback, sr., Loyola; Danner Linhart, jr., Loyola.

Second Team Defense

DE – Peter Matt, fr., St. Ignatius; Patrick Kosena, sr., Loyola.

DL – Jack Ward, sr., Loyola.

NG – Trey Lohman, jr., Florence.

OLB – Brandon Dumont, sr., Ronan; Bryce Cobbs, sr., Florence.

ILB – Braydon Burke, jr., Loyola.

SS – Jarred Brown, sr., St. Ignatius.

FS – none.

CB – Cole Snyder, jr., Ronan; Ryce Hegwood, sr., St. Ignatius; Jake Simpson, jr., Deer Lodge.

RET – Ramond Matt, jr., St. Ignatius; Bryce Cobbs, sr., Florence.

Honorable Mention Defense

DE – Cody Randles, jr., Florence.

DL – Will Medeiros, jr., Loyola.

NG – Tanner Mead, sr., Ronan.

OLB – Mark Toler, sr., Ronan.

ILB – Emilio Bravo, so., St. Ignatius; Kenny Tripp, jr., Loyola.

SS – none.

FS – Justin Krahn, jr., Ronan.

CB – Coleman Katen, sr., Florence.

RET – none.

District 7-B

All-Conference

First Team Offense

C – Zayne Davis, sr., Eureka.

OG – Tyler Iverson, jr., Bigfork; Galen Sullivan, sr., Eureka

OT – Khaz Yanak, sr., Eureka; Logan Mejak, jr., Bigfork.

TE – Cameron Nissen, sr., Bigfork.

WR – Dalton Smith, sr., Eureka; Isaac Martel, jr., Bigfork.

FB – Trent Vaughn, sr., Eureka.

RB – Boyd Reike, sr., Bigfork; Cole Jankovsky, sr., Eureka; Sean Opeland, so., Troy.

QB – Josh Sandry, jr., Bigfork; Gabe Hickman, sr., Troy.

K – Joe Lundberg, so., Thompson Falls.

P – Trais Hoisington, so., Thompson Falls

RET – Sean Opeland, so., Troy.

Second Team Offense

C – Russel Goeden, so., Bigfork.

OG – Riley Meyer, sr., Bigfork; Ben Gorham, sr., Plains.

OT – Tyler Cummings, sr., Eureka; Austin Pacheco, so., Bigfork.

TE – Miles Griffin, sr., Eureka; Dylan Vaught, jr., Thompson Falls.

WR – Trais Hoisington, so., Thompson Falls; Trent Bruoillette, so., Plains.

FB – Vinnie Quick, jr., Bigfork.

RB – Nate Norris, sr., Thompson Falls.

QB – Austin Perez, sr., Eureka.

K – none.

P – Josh Sandry, jr., Bigfork.

RET – none.

Honorable Mention Offense

C – Brady Ovitt, sr., Plains.

OG – Jordan Herrick, so., Troy; Jose Letcher, sr., Eureka.

OT – Bruce Mets, sr., Troy; Coltyn Bache, sr., Plains; Camden, Massey, jr., Bigfork; Cody Kinzie, sr., Plains.

TE – Jordan Uli, sr., Plains.

WR – Jonathan Landon, so., Bigfork; Gage Tallmage, jr., Troy.

FB – Luke Haggerty, sr., Troy; James Rulison, sr., Plains.

RB – Logan Goodwin, so., Plains.

QB – Greg Wadsworth, jr., Thompson Falls.

K – none.

P – Sean Opeland, so., Troy; James Rulison, sr., Plains.

RET – none.

First Team Defense

DE – Cameron Nissen, sr., Bigfork; Galen Sullivan, sr., Eureka; Logan Mejak, jr., Bigfork.

DL – Tyler Iverson, jr., Bigfork; Ben Gorham, sr., Plains; Gerald Branscome, so., Eureka.

ILB – Trent Vaughn, sr., Eureka; Jake Smith, sr., Thompson Falls.

OLB – Vinnie Quirk, sr., Bigfork’ Jace Mrgich, sr., Eureka.

DB – Josh Sandry, jr., Bigfork; Myles Griffin, sr., Eureka; Gabe Hickman, sr., Troy.

Second Team Defense

DE – Austin Perez, sr., Eureka.

DL – Aaron Luna, jr., Bigfork.

ILB – Sean Opeland, so., Troy; Boyd Reike, jr., Bigfork.

OLB – Christian Ruiz, sr., Bigfork; James Rulison, sr., Plains; Gage Tallmage, jr., Troy.

DB – Adam Jordt, sr., Bigfork; Dalton Smith, sr., Eureka; Isaac Martel, jr., Bigfork; Luke Haggerty, sr., Troy.

Honorable Mention Defense

DE – Bruce Mets, sr., Troy; Nick Barnes, jr., Plains.

DL – Tyler Cumming, sr., Eureka; Austin Pacheco, so., Bigfork.

ILB – Cole Jankovsky, sr., Eureka; Logan Goodwin, so., Plains.

OLB – Ryan Huffman, sr., Troy; James Dunn, fr., Eureka; Noe Gomez, sr., Bigfork.

DB – Nikko Bakkila, sr., Eureka; Trent Bruoillette, so., Plains; Tanner Laws, so., Thompson Falls.

 

Western C 8-Man

All-Conference

First Team Offense

MVP – Matt Kittel, sr., Victor.

QB – Matt Kittel, sr., Victor; Wyatt Zylawy, jr., Superior; Kevin Oberweiser, sr., Drummond.

RB – Jacen Petersen, sr., Charlo; Dan Mannix, jr., Drummond.

C – GP Monta, sr., Victor.

OL – Maverick Nelson, jr., Charlo; Alex Billet, sr., Superior.

WR – Anthony Parkin, sr., Superior; Nate Bishop, sr., Victor.

Slot – Patrick BigSam, so., Arlee; Tyler Delaney, sr., Charlo.

TE – Gregory Schindler, sr., Drummond.

P – Christian Cahoon, sr., Seeley-Swan.

RET – Tyler Delaney, sr., Charlo.

K – Tyler Scheffer, sr., Victor.

Second Team Offense

QB – Jerry Metesh, sr., Philipsburg; Christian Cahoon, sr., Seeley-Swan.

RB – Tristan Santee, sr., Charlo; Tony Bergerson, sr., Drummond.

C – Ryan Fullerton, sr., Charlo.

OL – Colton Cavill, jr., Victor; Tanner Smith, sr., Superior.

WR – Joe Caicedo, jr., Darby; Cole Karow, sr., Superior; PJ Haynes, jr., Arlee.

Slot – Brady Tuttle, sr., Victor.

TE – Oliver Grupenhoff, sr., Noxon.

P – Kevin Oberweiser, sr., Drummond.

RET – Jerry Metesh, sr., Philipsburg.

K – Micah Nicholas, jr., Seeley-Swan.

Honorable Mention Offense

QB – Riley Rogers, jr., Arlee; Michael Delaney, so., Charlo.

RB – none.

C – Aaron Kelly, so., Superior.

OL – Ty Pocha, sr., Drummond; Hunter Brackett, sr, Seeley-Swan.

WR – none.

Slot – Tucker Smith, sr., Superior.

TE – Bryce Krout, sr., Victor.

P – Joe Caicedo, jr., Darby.

RET – Joe Caicedo, jr., Darby; Dan Mannix, jr., Drummond; Christian Cahoon, sr., Seeley-Swan.

K – Garrett McCormack, jr., Darby.

First Team Defense

MVP – Jacen Petersen, sr., Charlo.

DL – Alex Billet, sr., Superior.

DE – Wyatt Zylawy, jr., Superior; Ty Pocha, sr., Drummond; Ryan Fullerton, sr., Charlo.

ILB – Jacen Petersen, sr., Charlo.

OLB – PJ Haynes, so., Arlee.

DB – Tyler Delaney, sr., Charlo; Kevin Oberweiser, sr., Drummond.

Second Team Defense

DL – Maverick Nelson, jr., Charlo; GP Monta, sr., Victor.

DE – Oliver Grupenhoff, sr., Noxon; Wyatt Lyans, sr., Charlo.

ILB – Joe Caicedo, sr., Darby; Dan Mannix, jr., Drummond.

OLB – Matt Kittel, sr., Victor; Tristan Santee, sr., Charlo.

DB – Tucker Smith, sr., Superior; Brady Tuttle, sr., Victor.

Honorable Mention Defense

DL – Ryan Lewis, jr., Victor; Peyden Prince, sr., Drummond.

DE – Tyler Scheffer, sr., Victor.

ILB – Jerry Metesh, sr., Philipsburg; Cole Karos, sr., Superior.

OLB – Gregory Schindler, sr., Drummond; Cole Henrekin, sr., Seeley-Swan.

DB – Christian Cahoon, sr., Seeley-Swan; Patrick BigSam, so., Arlee.

Western C 6-man

All-Conference Team

Tanner Hoff, jr., Hot Springs; Keir Sanzano, sr., Clark Fork; Nate Gray, jr., Hot Springs; Andrew Lommen, sr., Clark Fork; Gavin Duck, jr., Lima; Tanner Burton, jr., Lone Peak;

Jimmy Holland, sr., Hot Springs; Rhett Jorgensen, sr., Lincoln; Troy Munsch, sr., Clark Fork; Justin Mayse, jr., Lone Peak; Justin McKillop, jr., Lone Peak; Lane Foster, jr., Hot Springs.

1 Comment on "Western Montana 2013 all-conference football teams"

  1. Reply

    This is such a joke. All conference/state should not mean everyone gets an award. For example why are there 7 all conference QBs? There should be 1 first team QB, 1 second team QB, 1 honorable mention.

    We need to not be afraid of competition, not everyone is the best, not everyone is a special football player.

    Devon Cox

Leave a Reply